Kostol Sedembolestnej Panny Márie Martin-Sever

Horčičné zrnko

"Keď ho sejú do zeme, je najmenšie zo všetkých semien na zemi,
ale keď sa zaseje, vzíde, prerastie všetky byliny a vyháňa veľké konáre,
takže v jeho tôni môžu hniezdiť nebeské vtáky." (Mk4,31-32)

 

Späť na hlavnú stránku

 

DIEŤA V KOSTOLE

            V novorodeneckom a dojčenskom veku dajte prednosť tomu, aby ste vaše dieťa mali na rukách. V kočíku jedine v tom prípade, keby spalo. Vaša fyzická blízkosť je pre dieťa dôležitá. Kočík – zvlášť v období socializmu, pomáhal oddeliť matku od dieťaťa, aby dieťa mohlo nastúpiť do jaslí a matka do práce. Naše prastaré mamy múdro nosievali dieťa na chrbte v plachte a africké ženy tak robia i dnes. Myšlienka, že tým dieťa rozmaznáme, je dnes už prekonaná. Do šiestich mesiacov sa dieťa nedá rozmaznať, potom už áno. Aj keď je dieťa staršie, držme ho na kolenách. Od troch rokov je už dieťa dostatočne veľké na to, aby mohlo samo stáť, sedieť, kľačať.
            Od malička (už od batoliat) je potrebné začať nastavovať pevné hranice a snažiť sa trvať na ich dodržiavaní. V tomto veľmi pomôže prítomnosť otca, pri ktorom obyčajne mávajú deti väčší rešpekt. Ak deti nebudú mať stanovené pevné hranice, stále to na vás budú skúšať.
            Prečo deti v kostole neposlúchajú? Niekedy to môže byť únavou, preto je dobré zvážiť, či večerná svätá omša je pre dieťa vhodná. Neposlušnosť môže vyvolať napr. i taká situácia, že deti pozerajú pred odchodom do kostola rozprávky, ktoré im zrazu vypnete. Dieťa môže znervóznieť aj kvôli vám, ak napr. pred odchodom do kostola všetko robíte na poslednú chvíľu.
            Ak máte dieťa s veľkou dávkou energie, je dobré vyvinúť dostatočnú aktivitu už pred omšou. Napríklad ísť pešo do kostola. Dieťa sa unaví a v kostole už toľko nevymýšľa.
            Do kostola je vhodné vybrať deťom oblečenie a obuv určené pre špeciálne príležitosti. Nemusí byť pritom drahé. Výberom pekného oblečenia pomáhate deťom uvedomiť si, že svätá omša nie je obyčajnou udalosťou.
            Na svätú omšu nenoste jedlo a pitie (netýka sa to detí do pol roka a tých, ktorých zdravotný stav to vyžaduje inak). Dajte si záležať na tom, aby deti boli najedené, keď odchádzate z domu. Počas omše rozložiť okolo dieťaťa jedlo a pitie kazí okrem iného morálku iných detí, ktoré vidia, že druhí môžu a oni nie. Mamičku, ktorá sa takto správa, je dobré upozorniť na nevhodnosť takéhoto správania sa.
            Rovnako nenoste na omšu hračky. Iba ak bábika bude počúvať, čo sa deje pri svätej omši a ak autíčko bude vo vrecku. Vhodnejšie je priniesť detskú knižku s kresťanskou tematikou, takú, ktorú dieťa vidí iba počas nedeľnej omše. Do pol roka veku môžeme deťom vziať napr. hryzadlá, naopak hrkálky sú rušivé.
            Do kostola príďte s dieťaťom načas. Je dobré, ak je dieťa pripravené na slávenie liturgie (so staršími si možno doma alebo v aute cestou do kostola prečítať čítania a evanjelium, po omši vysvetliť kázeň, môžete si s nimi zaspievať detské piesne, ukazovačky). Aj menšie deti potrebujú primerane veku poznať štruktúru omše, čo kedy bude nasledovať, ozrejmiť im niektoré symboly. Počas kľúčových momentov svätej omše upozornite deti na to, čo sa bude diať.
            Dávajte prednosť detským svätým omšiam. Pokiaľ je to možné, sedávajte vpredu aj na omšiach, ktoré nie sú určené vyslovene deťom. Môže vás to desiť a možno párkrát nebudete vedieť dieťa udržať v tichosti, ale pre deti je dôležité vidieť, čo sa v kostole deje. Ak však dieťa vyrušuje ostatných – je hlučné, nezvládnuteľné, nereaguje na vaše upozornenia, treba ho vyviesť von alebo do priestorov, ktoré sú pre to určené. Najlepšie, ak to urobí otec. Dôležité je aj sa vrátiť, aby si dieťa nespojilo svoje zlé správanie s možnosťou ujsť z kostola.
            Ak sa dieťa počas liturgie na niečo pýta, treba mu odpovedať v krátkosti a po svätej omši dodatočne vysvetliť.
            Po svätej omši vyvoďte následky nevhodného správania. Ak sa deti dobre správali, pochváľte ich.
            Nebojte sa problémov, ktoré práve máte v súvislosti so správaním vášho dieťaťa v kostole. Dieťa rastie a aj jeho správanie sa mení a to, čo je problémom dnes, o pár mesiacov už nemusí byť. Prijmite to, že ako rodičia toho veľa nebudete mať zo svätej omše, ale verte, že raz príde čas, kedy deti budú väčšie a vy si opäť vychutnáte pokojné slávenie liturgie v kostole spolu s nimi.

                                                             (spracované podľa rád rodičov, psychológa a kňaza)

HÁDANKA

Prečo deti toľko behajú po kostole?.... (Lebo vedia, že Pán Boh je všade.)